Salce makaronash me domate


5 events found on Golden Shadow's timeline.
Subscribe to unlock

Salce makaronash me domate

. 1 kuti me domate ose tre kokrra domate te grira ne rende. Për 4-6 persona nevojiten: * 1 kg midhje * 3-4 thelpinj hudhra * 2-3 domate * 2-3 lugë gjelle vaj * 1 gotë uji verë të bardhë * 1 lugë gjelle majdanoz të prerë hollë * kripë e piper Gatimi 1. Nqs se eshte mbledhur me topa mund te perdorni Jul 28, 2018 · Përbërësit 120 gr makarona 100 gr skampi 100 gr midhje 50 gr karkaleca 50 gr kallamar 50 gr oktapod 200 gr domate 2 thelpinj hudhër pak vaj ulliri pak majdanoz pak kripë (perimesh) pak verë e bardhë Përgatitja 1 Vendosim tiganin në zjarr pak vaj ulliri hedhim 2 thelpi hudhër dhe e kavardisin shumë pak sa të lëshojë aromën, më pas e heqim nga zjarri. Do të bëni vërtetë përshtypje. Sallatë makaronash me patëllxhanë dhe domate të thata. Lëngu i një limoni. Përgatitja: Ne momentin e blerjes se domateve qe do te perdorim per te pregatitur salcen, duhet te kemi kujdes te eleminojme ato qe jane te shtypura apo me njolla ne siperfaqe; domatet duhet te jene teper te pastra, te forta dhe mjaft te pjekura. 2 qepë. Për të gatuar midhje me domate dhe spec djegës veprojmë në këtë mënyrë: Skuqim në një tenxhere qepën, specin djegës dhe hudhrën në vaj ulliri, në zjarr të mesëm deri sa të fillojë të marrë ngjyrë qepa. June 6, 2018. Në një tigan nxehni vajin dhe kaurdisni lehtë … Une di te pregadis shpageta me sos domatesh. Përbërësit: 250 gr makarona flutur 250 gr domate (mundësisht pomodorini) 40 gr ullinj të zi pa fara 200 gr ton në vaj 200 gr mocarrela Borzilok Piper Kripë… Me ujin që zjetë karrotat vini kungulleshkat që i keni prerë në rripa dhe më pas në katrorë. Dec 01, 2013 · Salce e fresket me Domate Salca e fresket me domate dhe borzilok eshte nje nga salcat me te njohura te kuzhines mesdhetare e cila sherben per te shoqeruar lloje te ndryshme makaronash, por mund te perdoret edhe ne shume gatime te tjera. Përbërësit 4 feta bukë 4 vezë 600 gr spec jeshil (të ëmbël, dhe të kuq) 2 feta pançetë 20 gr gjalpë 20 ml vaj ulliri 20 gr salcë domatesh kripë (e imët) Përgatitja Lajini specat, ndajini në gjysmë, hiqjuani farat dhe ndaji … Përbërësit 500 gr mish i grirë viçi 1 vezë 500 gr domate 1 qepë e vogël 1 spec i kuq 1 spec jeshil 2 thelpinj hudhre 1 tufë majdanoz Pak sheqer Kripë Piper Rigon Vaj ulliri Udhëzimet HAPI 1 Presim në kube domatet, specat, qepën dhe hudhrat i grijmë hollë. Kjo recetë ju tregon si të përgatisni pastat e famshme rigatoni me salcë domatesh të freskët, kërpudha dhe shumë përbërës të tjerë që padyshim do ia shtojnë lezetin kësaj tryezës. Lani dhe thani lulet e kungullit dhe pritini trashe duke i hequr … (Visited 920 times, 1 visits today) Përgatitja e kësaj darke të lehtë vere, do të zgjas vetëm disa minuta! Mar 24, 2015 · Tave me makarona dhe perime Tave me makarona dhe perime Kuzhint. Kjo recete eshte shume e tjeshte per tu pergatitur, me shume vlera ushqyese dhe me nje elegance te veçante kur e paraqet ne tavoline. Çdo copë e salmonit pritet horizontalisht në tri fileta. Si përgatitet një salcë makaronash? Mund t’ju ketë ndodhur shpesh të blini ato kavanozët e gatshëm me salcë për makarona. HAPI 2 Në një tenxhere … Bukë të thekur me domate. Pas pak hedhim dhe makaronat dhe i lemë të ziejnë. Përbërësit: 1. Amymob on Sallatë verore me domate Receta e parë: Qefull me limon dhe salcë domatePërbërësit:2 Qefull rreth 1. 8-10 gjethe borzilok. Salce makaronash me lule kungulli. Eshte gatuar 0 here 0 komente Nga Shije. al / 25 MARS 2016. Ju bëftë mirë dhe pse jo, ndajeni recetën edhe me miqtë tuaj! Ne kete recete do te shohim si te gatuajme bruschetta me salce domate dhe fasule, ky eshte nje variant i bruschettave me salce doamte dhe djath mocarel. Pasi t'ja keni hedhur makaronave salcen, shtojini parmesan te grire. mish të bluar, * 1 qepë në rende, * 1 vezë, * majdanoz të grirë hollë,1 lugë mustardë, kripë, piper dhe vaj për skuqje. Shtoni pataten e ëmbël dhe ujë … Sallatë makaronash me patëllxhanë dhe domate të thata. Çfarë kutish me domate të blini. Supë me domate Supë Sot do te shohim nje recete te shpejte me kastraveca dhe domate qershi te mbushura me salce kosi dhe majonese. org do t’ju propozojë është shumë i shëndetshëm. Prejeni majdanozin dhe Plotësojeni makaronat në fund me djathë ' pecorino' dhe shërbejini menjëherë. Domatet duhet te jene domate te thara dhe te konservuara ne vaj. Kur përgatisim makaronat në furrë duhet të kemi parasysh që t’i … Çfarë kutish me domate të blini. Recetakuzhine. Qofte me fasule të bardha dhe domate. Në një tigan me 4 lugët e vajit kaurdisni qepët e prera hollë, hudhrën dhe specin djegës. Jan 16, 2018 · Përbërësit 500 gr domate (të pjekura dhe të forta) 1 degë selino (e grirë) 1/2 karotë (e grirë) 1/2 qepë (e grirë) pak kripë 20 gjethe borzilok 1 lugë majdanoz (i grirë) vaj ulliri Përgatitja 1 Futini domatet në ujë të nxehtë, lërini të ziejnë për një minutë, hiquni dhe qërojuni lëkurat. Pastaj, domatet renditini në kavanozë … Si te gatuajme “Kofshë pule me domate dhe erëza” – Receta gatimi për “Kofshë pule me domate dhe erëza”. Likes! 6. Largojmë makaronat, i kullojmë dhe i trazojmë me salcën e përgatitur dhe i servirim menjëherë të ngrohta pudrosur me majdanoz dhe me specat e kuq të prera në kubikë. 750 gr domate. Në AgroWeb. Shakshuka eshte pak pikante por ju mund te dozoni specin djeges sipas deshires ose dhe mos ta shtoni fare. Të njëjtën gjë bëni me bizelet për 2 minuta. Me këtë përzierje mbulojini domatet e lërini të pushojnë për 1 orë e gjysmë. Shtohen hudhrat e shtypura dhe sa të përzihen 2-3 herë, shtohet 1 gotë supë katrorke. 5 kgVaj ulliri1 qepë e kuqe4 thelpi hudhër600g. Pasi patëllexhanët të jenë zbutur largojini nga zjarri dhe shtoni gjethet e borzilokut duke i copëtuar me dorë. 500 gr makarona. Receta gatimit është dërguar nga Natasha Velia 29 gusht 2016. 3 kg domate jeshile 3 l ujë 1 l uthull 100 gr sheqer 100 gr kripë ½ qeskë konzervans 2 lugë piper kokërr 8 lugë kopër Le të marrin një valë e më pas shtojuni konzervansin. Më pas Mar 30, 2015 · Makarona me salce dhe kerpudha Makarona me salce dhe kerpudha Kuzhint. Ndërkohë, makaronat zihen në mjaft ujë me pak kripë. Mbi u hidhet masa e hudhrave dhe domatet e ziera. Ka, te pakten Salce me domate dhe ullinj. Domate+qepë+gjalpë= një salcë perfekte makaronash! Nga fundi nxirrni qepën dhe e prisni në copa të vogla me thikë. Trazojeni mire me spinaqin dhe lereni mbi zjarr akoma per 2-3 minuta. Baretti ju siguron çdo gjë që ju duhet për gatimet me makarona! Jul 26, 2018 · Përbërsit: 500 gr makarona 2-3 pjese mish i bardhe 200 gr krem djathi 1 konzerve e vogle krem supe nga pula 1 konzerve kerpudha 1 domate 1 spec 100 ml qumesht Krip,piper i zi,vegete Pak vaj,pak magdanoz Udhëzimet: Mishin e grijm ne katrorka te vogla,shtojme melmesat sipas shijes,dhe fergojme ne pak vaj. Kjo recete super e shpejte do tu cudis me shijen e saj aq te mire. Ne enen me… Në vaj të nxehtë fërgohet mielli gjersa të marrë ngjyrë të verdhë. Vërtet, domatja u jep shije dhe ngjyrë të veçantë një numri të madh gatimesh me perime, vezë, makarona, mish dhe peshk. Por receta klasike eshte me spec djeges. 1 kupë majdanoz Receta qe po ju paraqesim me poshte, eshte nje pjate tipike verore me shije sa klasike, aq edhe te veçante. 45. Sot do te shohim nje recete te shpejte me kastraveca dhe domate qershi te mbushura me salce kosi dhe majonese. Mund dhe ti provoni me noodles, nga e cila ka origjinën kjo recetë. Ne kete recete do te shohim si te pergatisim makarona me salce pesto dhe domate qershi. Ajo është themeluar fillimisht në Itali, ku përdorej me makaronat e tyre të famshme dhe karakteristike, e më Jun 15, 2007 · Dikur, kur gjyshja ishte studente dhe jetonte me ca fecka te tjera po studente, kishin nje rregull: ne shtepi nuk duhet te mungonin asnjehere ingredientet per nje salce te shpejte makaronash dhe makaronat. Përbërësit : 500gr pene (lloj makaronash) 150 gr proshutë 1 qepë 250 gr domate 2 lugë borzilok 150 ml panë Me kaq përfundon pregatitja e salcës nga avokado. Për varianti e salcës ka mijra të tilla por une kam varinatin tim që më bënë të kollufis pjata të tëra me të. Kullohen, shpërlahen dhe derdhen në enë ku do të shërbehen. Mar 20, 2007 · Salce makaronash Posted on March 20, 2007 by yummania S’para vdes per makarona por mendoj se me nje salce te mire behen shume te shijshme dhe te ushqyeshme. Përgatisni një pjatë të shijshme dhe të lehtë si Patëllxhanë me salcë domate dhe kos Nga: ZONJA KATERINA 1 kg patëllxhanë, 4-5 lgj vaj ulliri Salca e domates: 1-2 kokrra qepë, 1-2 thelpinj hudhër, 2-3 domate të grira në rende, 1 lgj pelte domate, 1 lç sheqer, Kripë, piper, borzilok Salca e kosit: 300 gr kos, 1-2 thelpinj hudhër, Vaj ulliri, dhjozmë Fillimisht grijmë Ne i duam shumë makaronat por salcat e nxehta nuk do t’i shijonin askujt, me këto temperatura, prandaj kemi gjetur një zgjidhje më të mirë për t’u kënaqur gjithmonë njësoj! Mos e përdorni kremin e djathit vetëm për të lyer bukën, nëse e holloni me pak kos apo qumësht, do të kthehet në një salcë shumë të mirë makaronash Në një tigan me 4 lugët e vajit kaurdisni qepët e prera hollë, hudhren dhe specin djegës. Janë një pjatë e shpejtë për tu gatuar. 0 Përbërësit. Likes! 0. Patëllxhanëve u qërojmë lëkurën vetëm ne dy anë dhe më pas i presim në feta për së gjati. Sherbeni supen me karkaleca dhe salce domateje te fresket me dy feta buke te thekur anash te sperkatura me vaj ulliri. 5 filxhan çaji me vaj ulliri … A keni provuar te gatuani sallate me makarona te ftohta? Sallata me makarona eshte nje recete tipike italiane e cila pergatitet gjate veres, ka perberes te thjeshte dhe te fresket, mund ta pergatisni ore me pare se ta konsumoni dhe ta merrni me vete ne plazh ose ne nje piknik ne ajer te paster. net . Ne i duam shumë makaronat por salcat e nxehta nuk do t’i shijonin askujt, me këto temperatura, prandaj kemi gjetur një zgjidhje më të mirë për t’u kënaqur gjithmonë njësoj! Mos e përdorni kremin e djathit vetëm për të lyer bukën, nëse e holloni me pak kos apo qumësht, do të kthehet në një salcë shumë të mirë makaronash Sep 28, 2016 · Përbërësit 1. Marrim një garuzhde nga uji i makaronave e trazojmë me 3 luge gjelle vaj ulliri dhe e shtojmë tek salca. 4-5 lugë gjelle miell për qoftet. al / 08 KORRIK 2013. 3-4 thelpinj hudhra Rregullojeni me kripe dhe me pas shtoni gjizen. Kete radhe do te shohim qofte me salce domate te pergatitura me mish pule. Ja disa receta për ata që nuk bëjnë dot pa makaronat mirëpo nuk duan ta teprojnë me kaloritë: Salcë me domate Përbërësit: 1 lugë vaj ulliri Gjysëm qepe 2 thelpinjë hurdha 1 lugë salce Rigon 300gr domate të prera në formë kubike Kripë dhe piper 10 gr borzilok 10 gr majdanoz Skuqni qepërn dhe hurdhën Dec 14, 2017 · Sallatë makaronash me domate dhe borzilok Gjejlan Pasoma. Të përshtatshme janë kutitë që kanë vetëm domate, por dhe ato me domate të prera bëjnë punë. Mos përdorni më salcën e blerë të domateve pasi të Salcë makaronash Spageti. Watch Queue Queue Ja disa receta për ata që nuk bëjnë dot pa makaronat mirëpo nuk duan ta teprojnë me kaloritë: Salcë me domate Përbërësit: 1 lugë vaj ulliri Gjysëm qepe 2 thelpinjë hurdha 1 lugë salce Rigon 300gr domate të prera në formë kubike Kripë dhe piper 10 gr borzilok 10 gr majdanoz Skuqni qepërn dhe hurdhën Salca me Domate. . 4 fileta salmoni nga 150 gr, 3 dcl vaj ulliri, 1 qepë, 4-5 domate të mëdha, 2-3 thelpinj hudhre, kripë, 50 gr gjalpë, 1/5 kg spinaq të freskët, disa kokrra ulliri, majdanoz, 3 dcl verë të bardhë, 2 lugë uthull, 1 lugë gjalpë, 1 lugë miell, 2 dcl qumësht. Amymob on Sallatë verore me domate Janë padyshim 3 përbërësit që shkojnë në mënyrë perfekte të kombinuar me njëri-tjetrin. 56. Perberesit: 4 vezë 4 domate 1 qepë vaj kripë dhe pak sheqer; Gatimi: Omëleta me domate përgatitet sikur omëleta e zakonshme, por më pare përgatiten domatet. 4 kokrra domate. 6 lugë vaj vegjetal. Salca e domates është pjesë e çdo kuzhine nëpër botë. Me pak fjale:  1 konzervë salcë domatesh Më pas largojeni patëllxhanin dhe në të njëjtin vaj fërgojeni hudhrën e grirë Sipër pjatës me makarona hidhni djathin ricotta. I ziejmë derisa kur të shpojmë me pirun të shpohen lehtë, për 10 minuta. (Visited 661 times, 1 visits today) Këtë salcë mund ta përdorni për të shoqëruar pastat ose lazanjat, por gjithashtu edhe mund ta përdorni në gatimin e gjellërave të ndryshme. Pasi keni mbaruar se kondituri i perzjeni bashke me spinaqin dhe i shtroni ne nje tepsi qe keni lyer me pare me vaj. Pasi të jenë tretur disi shtoni patllëxhanët, koncentratin e perimeve domatet dhe 1/2 gotë ujë. Pergatitja: Ne nje tenxhere hedhim 1 filxhan kafeje me vaj ulliri dhe qepet qe te kaverdisen, deri sa te zbuten e jo te skuqen. 2 kokrra qepë. December 14, 2017. 2-4 kokrra domate. 2 Hedhim frutat e detit Makaronat në furrë janë pjata tipike e fudjavave. Per te pergatitur kete recete duhet pak kohe dhe pak perberes. Mund te perdorni fasulet e gateshe qe shiten ne vazo te cilat mudnb ti kulloni dhe ti ngrohni me vaj ulliri. Përbërësit 500 gr kallamar 350 gr domate të konservuara ½ lugë e vogël hudhër pluhur 1 kokë qepë 0,5  15 Shkurt 2014 Salcë Makaronash: Ju tashmë mund të bëni në vetë në shtëpi salcë makaronash, ta konservoni dhe t'i ktheni makaronat në ushqimin më të shpejtë 3-4 thelpinj hudhra 400 gr domate të qëruara (në kuti) borzilok 2 lugë vaj  8 Shtator 2017 Ata që kanë kopsht në shtëpi, mbjellin domate më shumë se çdo bimë Përgatitni një salcë makaronash, të thjeshtë dhe të shijshme, duke  15 Qershor 2007 Dy Salca Makaronash. Eshte nje antipast i perkryer per tu pergatitur sidomos gjate muajve pranvere – vere. Feb 02, 2012 · Puding me vanilje; Burani me spinaq; Sallatë makaronash mesdhetare; Supë krem me kungulleshka; Akullore e bërë në shtëpi me luleshtrydhe; Sallatë me portokall dhe ullinj; Limonatë; Eskallop viçi me limon; Sallatë makaronash me speca të pjekur; Pulë me domate dhe speca; Rolè me pulë, gjizë dhe proshutë spek; Tortë e kripur me Supë orizi me domate ose salcë; Çorbë orizi me gjoks dashi; Supë magjerica; Supë me makarona; Supë makaronash me perime; Supë me petë dore (makarona të shtëpisë) Supë patatesh; Supë patatesh me frikadele; Supë patatesh me lëpjetë; Supë patatesh me oriz ose me makarona; Supë fasulesh pa salcë; Supë fasulesh me salcë; Supë Si te gatuajme “Midhje me domate dhe spec djegës” – Receta gatimi për “Midhje me domate dhe spec djegës”. Evitoni kutitë që kanë shtesa të tjera (shihni etiketën). 2 kg domate te rrumbullakta 3 lugë vaj ulliri 8 gjethe borzilok kripë Hapat Ne momentin e blerjes se domateve qe do te perdorim per te pregatitur salcen, duhet te kemi kujdes te eleminojme ato qe jane te shtypura apo me njolla ne siperfaqe; domatet duhet te jene teper te pastra, te forta dhe… Kombinoni avokadon me domate, qepë dhe salcë për të përgatitur një sallatë me pak përbërës, por me shumë vlera ushqyese. 1 kokërr vezë. Shtoni pataten e ëmbël dhe ujë … Jul 30, 2012 · Perberesit per 4 persona: -12 lule kungulli te fresketa -1/4 qepe -1/2 leng perimesh -1 veze -2 luge vaj ulliri -2 luge djathe kackavalle i grire -1 thelbi hurdher -1 qase shafran -1 tufe majdanoz -piper dhe kripe Pergatitja: Grini hurdhren dhe qepen. Sign in to like videos, comment, and subscribe. Pastroni dhe lani mirë midhjet. Baretti ju siguron çdo gjë që ju duhet për gatimet me makarona! Përbërësit: • 1 pako makarona spirale • 1/4 e filxhanit stika pishe • 1 thelb hudhër • 1 tufë të madhe borzilok • 2/3 e filxhanit me vaj ekstra të virgjër • 3 lugë djathë parmixhano të grirë • piper i kuq pikant • kripë Përgatitja: Vendosni në zjarr ujin e makaronave. E rregullojmë me kripë dhe piper. Në një tigan me 4 lugët e vajit kaurdisni qepët e prera hollë, hudhren dhe specin djegës. Salce makaronash me limon. s do akoma kripe apo jo. Pastaj shtoni ujin dhe vazhdoni te perzini derisa supa te trashet. Pastaj Baretti është një markë makaronash me cilësi, premium të prodhuara 100% me grurë durumi. salce kosi me ullinj (1) salce me domate (1 (Visited 734 times, 1 visits today) Pas kësaj, peshqit fërgohen në tiganin e lyer me vaj derisa të skuqen mirë në të dyja anët. Ingredients. Pasi i lajmë mirë me ujë, … Domate jeshile turshi. Qoftet me mish te grire pule jo vetem qe jane me pake kalorike por kane edhe nje shije pak me delikate. Të gatuajmë me zonjën Vjollca: Qefull me limon e salcë domate dhe Makarona me pançetë dhe kungull Në këtë hapësirë të faqes tonë do të gjeni mënyrën e përgatitjes së recetave të gatimit të ideuara nga Zonja Vjollca. Në vaj të nxehtë fërgohet mielli gjersa të marrë ngjyrë të verdhë. Domatet janë pjesë përbërëse e shumë recetave në Ballkanin Perëndimor, përfshirë Shqipërinë. Sign in. Feb 02, 2012 · Puding me vanilje; Burani me spinaq; Sallatë makaronash mesdhetare; Supë krem me kungulleshka; Akullore e bërë në shtëpi me luleshtrydhe; Sallatë me portokall dhe ullinj; Limonatë; Eskallop viçi me limon; Sallatë makaronash me speca të pjekur; Pulë me domate dhe speca; Rolè me pulë, gjizë dhe proshutë spek; Tortë e kripur me Patëllxhanet në furrë me salcë domatesh të freskëta, mocarela dhe parmixhano janë një pjatë tradicionale italiane, që duhet ta provoni patjetër kur të vizitoni Italinë. Kur të vlojë … May 01, 2012 · Perbersit: * pak vaj ulliri * 1/2 qepë e vogël e prerë * 1 thelb hudhër e thërrmuar * 1 patate e vogël e ëmbël * 120 ml qumësht (përdorni qumësht formulë nëse dëshironi) Gatimi Skuqni qepën dhe hudhrën në vaj në një nxehtësi të ulët derisa të zbuten. Përbërsit e recetës : Patate 1 kilogram , Qepë 2 kokrra mesatare , Domate 3 – 4 kokrra , Vaj 4 – 5 lugë gjelle , Kripë , Piper , 1 gjethe dafine PERBERESIT: domate, akull Zhysim domatet ne uje te zier per 12-15 sekonda dhe menjehere i heqim dhe i vendosim ne tenxheren me ujin e ftohte me akull si ne foton e meposhteme per 12-15 sekonda te tjera. 1 lugë gjelle me salcë. Une kam perdorur makaronat e tipit farfalle (flutura) te ciliat jane ideale per salcen pesto pasi ngelet neper format e tyre. 2kg domate te rrumbullakta 3 luge vaj ulliri 8 gjethe borzilok kripe. Kjo recete per makarona eshte teper e shpejte, … Salca me Domate. Recetat e fundit. Domatet qershi perdoren direkt te gjalla pa asnje lloj pjekje. 4-5 lugë vaj ulliri. Mar 03, 2018 · Përbërësit 2 lugë gjelle vaj ulliri 2 hudhër (të mëdha, të grira) 1 qepë (mesatare, e grirë) 2 karotë (të mesme, të qëruara dhe të prera) 2 fije selino (të mëdha, të copëtuara) 1 gjethe dafine (e tharë) 280 gr spinaq (i ngrirë) 440 gr fasule të konservuara (me gjithë lëng) 6 gota lëng perimesh Supë orizi me vezë dhe limon · Supë orizi · Supë orizi me domate ose salcë · Çorbë Supë makaronash me perime · Supë me petë dore (makarona të shtëpisë)  Në vetëm 45 minuta do të merrni një pjatë super të shijshme dhe të bërë nga dora juaj, në kuzhinën tuaj. Versioni që AgroWeb. Sapo të filloj vlimi i hedhim kripë mjaftueshëm. Receta shumëngjyrëshe që do e shijoni pamasë! Presh, koper dhe limon për supën më të shijshme të së martës; 4 mënyrat si ta zbulosh në kohë nëse vuan nga kanceri i gjirit Përbërësit për 4 persona 400 gr makarona pene 400 gr domate konservë, në kubikë ose të plota 1 thelb hduhër Gjysmë qepe të kuqe 1 spec djegës 3 lugë gjelle ullinj të zinj Kripë Vaj ulliri Gjethe të freskëta borziloku Djathë të grirë pekorino ose parmixhan Përgatitja: Ndërsa vëmë ujin e makaronave të ziejë, përgatisim salcën May 01, 2012 · Perbersit: * pak vaj ulliri * 1/2 qepë e vogël e prerë * 1 thelb hudhër e thërrmuar * 1 patate e vogël e ëmbël * 120 ml qumësht (përdorni qumësht formulë nëse dëshironi) Gatimi Skuqni qepën dhe hudhrën në vaj në një nxehtësi të ulët derisa të zbuten. 8. Ne i duam shumë makaronat por salcat e nxehta nuk do t’i shijonin askujt, me këto temperatura, prandaj kemi gjetur një zgjidhje më të mirë për t’u kënaqur gjithmonë njësoj! Mos e përdorni kremin e djathit vetëm për të lyer bukën, nëse e holloni me pak kos apo qumësht, do të kthehet në një salcë shumë të mirë makaronash Baretti është një markë makaronash me cilësi, premium të prodhuara 100% me grurë durumi. Sallate makaronash me patllexhane dhe domate te thata. Ne pes minutat e fundit hidhni karkalecat tek salca me domate dhe trazoni supen me luge druri, nderkohe thekni buken ne furre. com March 30, 2015, 6:51 pm. Jul 28, 2018 · Përbërësit 120 gr makarona 100 gr skampi 100 gr midhje 50 gr karkaleca 50 gr kallamar 50 gr oktapod 200 gr domate 2 thelpinj hudhër pak vaj ulliri pak majdanoz pak kripë (perimesh) pak verë e bardhë Përgatitja 1 Vendosim tiganin në zjarr pak vaj ulliri hedhim 2 thelpi hudhër dhe e kavardisin shumë pak sa të lëshojë aromën, më pas e heqim nga zjarri. Më pas Vëmë një tenxhere me ujë në zjarr. Një vakt i shpejtë, por shumë i shijshëm. Ju bëftë mirë! Përbërësit: 400 gram makarona pene 2 lugë gjelle vaj ulliri 3-5 thelpinj hudhër 100 ml lëng pule 250 ml krem pana (ajkë qumështi) 650 gram salcë domate 3 fileto pule të gatuara Receta e parë: Qefull me limon dhe salcë domatePërbërësit:2 Qefull rreth 1. Per kete arsye, ne po iu propozojme nje recete tipike verore e cila nuk te shpenzon shume kohe dhe per me teper mund te shijohet e ftohte. 5 kg domate te gjelberta te vogla 2 qepë 1 gote magdanoz te grire 4-5 feferona djeges 1 luge Krip Lengu i gjysem limoni Hapat Domatet I pastrpjme dhe veme te ziejn ne njen ene me uje te bollshem. Sot po ju jap nje salce qe e shpika vete para disa ditesh. Salce domate e bere ne shtepi Directions Zgjedhja e domates është në preferencën tuaj, por zgjidhni domatet që kanë shumë brum, të pjekura mirë dhe evitoni ato të prishurat. Nov 10, 2017 · MAKARONA ME SALCË DOMATESH NË TAVË 1,7 kg domate 500 gr makarona 200 gr kaçkavall 2 qepë 3 – 4 thelpinj hudhër kripë, piper I zi piper I kuq gjysmë lugë gjelle miell vaj ulliri borzilok Jun 07, 2018 · Përbërësit 500 gr kallamar 350 gr domate të konservuara ½ lugë e vogël hudhër pluhur 1 kokë qepë 0,5 decilitra vaj vegjetal ½ tubë majdanoz 1 lugë niseshte 100 gr ullinj Erëza Biber i zi Hapat o i o i… Aug 06, 2015 · Salca e bërë në shtëpi me domate të freskëta është gjithmonë nj alternativë shumë më e mirë se gjithë të tjerat që mund të gjeni në dyqane. 3. Ne kete recete do te shohim si te gatuajme bruschetta me salce domate dhe djath mocarel. Provojeni n. Nuk ka asnjë problem, por ju tashmë mund të bëni në vetë në shtëpi salcë makaronash, ta konservoni dhe t’i ktheni makaronat në ushqimin më të shpejtë. 1kg domate te kuqe te grira ne mikser, kripe e piper, pak dhjozem te thate te grire. Makaronat, sic Por nuk ka vetem njeqind lloje makaronash. (Visited 148 times, 2 visits today) Këtë recetë të thjeshtë duhet ta provoni patjetër, pasiqë më të dashurit tuaj vërtetë do të kënaqen me shijen e magjishme të saj. djathë Grana Padano i prerë në feta të holla. Vjen njera vone nga biblioteka, tak i fut nje pjate me makarona dhe salce domatesh dhe bota duket prape me ngjyra. Më pas Kjo sallatë do t’i japë me siguri një prekje mesdhetare tavolinës tuaj. 1. Përbërësit: 340 g makarona 2 avokado të pjekur, të qëruar dhe të ndara përgjysmë 1/2 filxhan gjethe borziloku të freskëta 1/2 filxhan misër i konservuar 2 thelpinj hudhër 2 lugë lëng limoni 1/3 filxhan vaj ulliri 1 filxhan domate qershi të ndarë përgjysmë kripë dhe piper i zi Përgatitja:Në një tenxhere të madhe me ujë të kripur, vendosim makaronat dhe i lejmë të Mar 04, 2016 · Salce me domate dhe ullinj Me pak fjale: Pergatiteni salcen e domates ashtu si per fasulet , por 10 minuta para heqjes nga zjarri shtojini ullinj te prera ne copa te vogla. Shtoni domatet dhe vazhdoni te perzini. Përbërësit: 5 kg domate 3. Domatet qërohen me një thikë të mprehtë, priten rriska-rriska të holla dhe qiten në fultere ku është fërguar qepa e grirë shumë hollë me gj Jul 13, 2015 · Tav me patate dhe domate ne furre Tav me patate dhe domate ne furre Kuzhint. Në vetëm 10 minuta dreka është gati. 0. Feb 02, 2012 · Sallatë makaronash mesdhetare Ne keto dite te nxehta vere, deshira per te ndenjur prane sobes e per te gatuar nje pjate te shijshme reduktohet se tepermi. I lajmë me ujë të rrjedhshëm dhe më pas i ndajmë në mes për së gjati duke eliminuar farat. Familja Baretti është rritur së fundmi me prezantimin në treg të salcave italiane të freskëta Baretti me domate të prera dhe të qëruara. Fergesën më qepë, spec, domate dhe biber të kuqë ia shtojmë pasulit të zier , të Si te gatuajme tavë me kunguj dhe salcë me mozzarella – Receta gatimi për tavë petulla, mish, etj Tenxhere për zierje makaronash, pregatitje te gjellrave. Fikrie Gagica- Ukelli Autore e librit “1000 receta për çdo familje” Përbërësit: * 1/2 kg. Makarona me mish toni. Me pas… Ju propozojmë që menynë e iftarit ta pasuroni me gogla të shijshme mishi në salcë domatesh Përbërësit e nevojshëm: 500 g mish të bluar salcë domatesh 500 ml domate të kulluara 1 qepë (grijeni imët) 1 lugë miell 4 lugë vaj 1 filxhan oriz (rreth 50 g) … Pjata sherbehet direkt ne tiganin ku gatuhet bashke me buke ose me pite. Kjo receta eshte pak ndryshe nga receta e qofteve qe bejme gjithmone. 5. Makarona me mish toni me mire te besh nje salce te shpejte qe behet per 10 min me domate te fresketa (pa qepe vetem me hudher sa ti jape shije vajit e pastaj hiqet) sesa gjithe kjo procedure e gjate e ne fund nese nuk behet me kujdes mbyllja e sterilizimi i kavanozit rrezikon dhe te intoksikohesh nga botulizmi pervec kesaj eshte edhe me e shijshme Aug 05, 2013 · Përbërësit 1. q. Unë përdorë domate të vogla ose qershi sepse me të mëdhatë ka një punë të stërgjatur, duhet ti heqësh lëkurën dhe farat për të përgatitur këtë salcë, ndërsa të voglat skan shumë fara dhe lëkura rri e Jul 30, 2012 · Perzieni gjizen me qumeshtin, hidheni ne tigan dhe lereni per 2 minuta. May 01, 2012 · Perbersit: * pak vaj ulliri * 1/2 qepë e vogël e prerë * 1 thelb hudhër e thërrmuar * 1 patate e vogël e ëmbël * 120 ml qumësht (përdorni qumësht formulë nëse dëshironi) Gatimi Skuqni qepën dhe hudhrën në vaj në një nxehtësi të ulët derisa të zbuten. Ne nje tenxhere zieni makaronat dhe pasi ti kulloni i kondisni me pak gjalp. Renato Mekolli: Linguine me fruta deti | Përgatisni një pjatë të shijshme me aromën e frutave të detit në më pak se 20 minuta. Kini kujdes me kripën mos e teproni. Për të bërë 4 kupa/ Përbërësit. Ju befte mire. domate (të freskëta)2 gjethe daf,Receta,ditës,Qefull,limon,salcë,domate,makarona,pançetë,kungull,Pjesa,parë Mqse jemi ne stinen e veres po ju propozoj nje pjate te ftohte. Mar 13, 2012 · * pak vaj ulliri * 1/2 qepë e vogël e prerë * 1 thelb hudhër e thërrmuar * 1 patate e vogël e ëmbël * 120 ml qumësht (përdorni qumësht formulë nëse dëshironi) 1. Lereni mendimin tuaj per kete recet… Feb 02, 2012 · Puding me vanilje; Burani me spinaq; Sallatë makaronash mesdhetare; Supë krem me kungulleshka; Akullore e bërë në shtëpi me luleshtrydhe; Sallatë me portokall dhe ullinj; Limonatë; Eskallop viçi me limon; Sallatë makaronash me speca të pjekur; Pulë me domate dhe speca; Rolè me pulë, gjizë dhe proshutë spek; Tortë e kripur me * pak vaj ulliri * 1/2 qepë e vogël e prerë * 1 thelb hudhër e thërrmuar * 1 patate e vogël e ëmbël * 120 ml qumësht (përdorni qumësht formulë nëse dëshironi) Një recetë që mund të përgatitet dhe për mëngjeset e fundjavave, por dhe si vakt darke gjatë ditëve të ngarkuara të javës. Perberesit: 320 g makarona (spageti) 500 g kungull i njomë ose berime te perziera 400 g domate 200 g mocarela (mocarela eshte lloji i djathit) 100 g Gjize 1 vezë një pjesë të vogël të bimëve të përziera (, rozmarinë,, borzilok) 1 dhelpinj hudhër 6 lugë djathë integruar lloj djathi Postim nga @unegatuaj. Perberesit per 4 persona 400gr makarona te shkurtra 250gr rikota (gjize pa kripe) 400gr salce domatesh 4 luge plot djath kaçkavall dele 250gr domate qershize 2 thelpinje hudher 1 tufe borzilok vaj ulliri kripe piper Kofshë pule me salcë domate e shoqëruar me speca me gjizë ( Receta gatimi nga Natasha Velia ) Kofshë pule me salcë domate e shoqëruar me speca me gjizë. com March 24, 2015, 8:44 pm. Likes! TEKNOLOGJI. 2. 5 kg domate te gjelbra. Ziejme derisa kur te shpojme me pirun te shpohen lehte,diku per 10 minuta. Ne kete recete mund te perdorni feta buke edhe qe kan nje dite pasi salca e domates do te zbusi buken. org do të mësoni se si të përgatisni një recetë tipike të vendeve të ballkanit me speca dhe domate. Shtoni pataten e ëmbël dhe ujë … Role viçi me salcë domate dhe makarona Nga: ZONJA KATERINA 400 gr mish viçi, 400 gr makarona, 600 gr pure domate (3 gota), 150 gr djathë të fortë kaçkavall, 1 kokërr qepë, 3-4 thelpinj hudhër 1-2 karrota, 1 degë selino, 1 gotë verë, 3-4 gjethe borzilok, 1 spec djegës, 4-5 lgj vaj ulliri, Kripë, piper. 180g djathë Philadelphia E rregullojmë me kripë dhe piper. I lemë të ziejnë deri sa makaronat në pjesen e brendëshme të jetë e fortë. Salcae fresket me domate dhe borzilok eshte nje nga salcat me te njohura te kuzhines mesdhetare e cila sherben per te shoqeruar lloje te ndryshme makaronash, por mund te perdoret edhe ne shume gatime te tjera. Përgatisni disa brusketa me domate (ashtu bëra dhe unë atë ditë), makaronat, një gotë verë të bardhe dhe voilá . Kjo pjate perdoret si pjate e dyte. Mark as Complete. Ju beft mire! Fjalet kyqe : gjellera makarona domate spinaq . Ndiqni këto hapa dhe do të keni një salcë domate të përkryer. com July 13, 2015, 10:16 am. Dhe nuk duhet te mungoj ne fund fshirja e tiganit me nje cope buke per ta shijuar komplet pjaten. 1 lugë kafe kripë. Nga: ZONJA VJOLLCA* Makarona me salcë domate dhe peshk ton 400 gr makarona 400 gr salcë 300 gr ton 1 spec i kuq 2 thelpinj hudhër Pak trumëz ½ tufë majdanoz Kripë Piper i zi Vendosim makaronat të ziejnë në ujë me kripë. *5 kokrra domate e renduar *5 gota uji uje *2 gota uji qumesht *1 luge miell *2 luge gjalp *djath kackavall i renduar *kripe Ne nje tenxhere me gjalp skuqni miellin dhe hidhni nga pak qumesht. Kompletoni kuzhinën tuaj me freskin Delimano. Sallatë me Patate, Domate dhe Skumbri. Vendosim gjokset e pulës në një tavë pjekjeje të lyer lehte me yndyrë. Më pas prijini Salce makaronash me lule kungulli. Për këtë pjatë mund të përdorni dhe lloje të tjerë makaronash të gjata. Arsyeja pse shampos sonë duhet t’i shtojmë hudhër, do ju lërë me gojë hapur! Turli furre me perime. 4-5 speca djegës. Një drekë e mrekullueshme, nga e cila shoqja ime mbeti super e kënaqur. Linda Fishta këshillon të mos e përdorni kremin e djathit vetëm për të lyer bukën, nëse e holloni me pak kos apo qumësht, do të kthehet në një salcë shumë të mirë makaronash. Përbërësit (për 4 persona) – 150 gr proshutë derri, prerë në copa/kubikë – 2 lugë vaj ulliri – gjysmë luge spec djegës i bluar – gjysmë gote verë e bardhë – 500 gr domate të pjekura, të qëruara dhe të prera në copa Patëllxhanë me salcë domate dhe kos Nga: ZONJA KATERINA 1 kg patëllxhanë, 4-5 lgj vaj ulliri Salca e domates: 1-2 kokrra qepë, 1-2 thelpinj hudhër, 2-3 domate të grira në rende, 1 lgj pelte domate, 1 lç sheqer, Kripë, piper, borzilok Salca e kosit: 300 gr kos, 1-2 thelpinj hudhër, Vaj ulliri, dhjozmë Fillimisht grijmë Nga: ZONJA KATERINA 5-6 patëllxhanë, 4-5 kokrra domate, 1-2 thelpinj hudhër, 100-150 gr djathë të bardhë, 3-4 lgj vaj ulliri, 1 tufë majdanoz, 1 tufë nenexhik Borzilok të freskët, kripë, piper. 1 tufë majdanoz. 1 kuti, ose 980 gramë domate të grirë me lëngun e vet. Kete radhe to te shikojme si te pergatisim fileto pule me domate dhe djath te bardhe. Ndërkohë përgatisim salcën shoqëruese duke kaurdisur me 2 lugë gjelle vaj ulliri … Dec 01, 2013 · Salce e fresket me Domate Salca e fresket me domate dhe borzilok eshte nje nga salcat me te njohura te kuzhines mesdhetare e cila sherben per te shoqeruar lloje te ndryshme makaronash, por mund te perdoret edhe ne shume gatime te tjera. Perberesit per 3 persona: 200 gr Kerpudha Gjysem qepe 80 gr Suxhuk i prere ne copa 300 gr Makarona (forme spirale) 125 ml Ajke Krip, Jan 16, 2018 · Përbërësit 500 gr domate (të pjekura dhe të forta) 1 degë selino (e grirë) 1/2 karotë (e grirë) 1/2 qepë (e grirë) pak kripë 20 gjethe borzilok 1 lugë majdanoz (i grirë) vaj ulliri Përgatitja 1 Futini domatet në ujë të nxehtë, lërini të ziejnë për një minutë, hiquni dhe qërojuni lëkurat. Skuqim qepën dhe hudhrën për rreth 5 minuta. Pasta në furrë me Salcë Djathi Rizoto me Domate të thata dhe Maskarpone · Rizoto Makaronash të shkurtra · Taliatele me  Salcë me kallamar · Gjejlan Pasoma. Salca e Shijshme me Domate dhe Speca të Kuq – Si ta Përgatisni Fare Lehtë Zieni salcen me domate deri sa te jete gati dhe shtoni pak kripe dhe piper. Për salcë nevojiten: * 4 domate, * 3 lugë vaj, * 1 qepë e kaluar në rende, … Recetë që nuk harxhon më shumë se 30 minuta për t’u përgatitur dhe më duhet të them, se është thuajse perfekte për drekën e së dielës. Pjata është shumë e thjeshtë në përgatitje dhe me përbërës që gjenden lehtësisht, por shija është kaq e mirë, kaq komplekse, kaq verore, sa duhet Nenexhiku ka nje perdorim te gjere ne guzhine si ne salca makaronash me domate, ne lakroret e famshem te Korces me domate dhe qepe, ne fergesa, ne disa lloje supash, sallata, pistili me spinaq, ne salca me baze kosin, ne japrake etj. Këto makarona janë një pjatë e shëndetshme për fëmijët dhe jo vetëm. Mar 04, 2016 · Salce me domate dhe ullinj Me pak fjale: Pergatiteni salcen e domates ashtu si per fasulet , por 10 minuta para heqjes nga zjarri shtojini ullinj te prera ne copa te vogla. Me baze salcë domatesh dhe qofte të bëra në shtëpi. Per kete arsye nuk gjen vend te perhershem ne tavolinen time, por nuk te le asnjehere ne balte kur behet fjale per nje dreke familjare apo mes miqsh. Mos ngurroni ta gatuani si për familjen edhe për miqtë. Për të gatuar kofshë pule me domate dhe erëza veprojmë në këtë mënyrë: Në një tigan të thellë, hedhim vajin e ullirit. Dec 14, 2017 · Sallatë makaronash me domate dhe borzilok Gjejlan Pasoma. Pasi i lajmë mirë me ujë, … Në një tigan me 4 lugët e vajit kaurdisni qepët e prera hollë, hudhren dhe specin djegës. Prisni në kubeta mortadellën dhe djathin emmentaler. Përgatitja: Domatet i pastrojmë dhe i vëmë të ziejnë në një enë me ujë të bollshëm. Njeher e marrim nje tengjere dhe e mbushim me uje dhe e vume ne plloq, pastaj e marrin nje tengjere tjeter te cilen e vume ca vaj dhe pasi te ngrohet vaji, i vume ca qepe dhe pasi te ngrohen duhet ti vume ca mish te bluar ,karrota,domate te zeza, i perziejme mir dhe e hodhim ca kripe. Pasi Përbërësit: 500 gr domate (të pjekura dhe të forta) 1 degë selino (e grirë) 1/2 karotë (e grirë) 1/2 qepë (e grirë) pak kripë 20 gjethe borzilok 1 lugë majdanoz (i grirë) vaj ulliri Përgatitja: Futini domatet në ujë të nxehtë, lërini të ziejnë për një minutë, hiquni dhe qërojuni lëkurat. Siç e thamë në publikimin e mëparshëm mbi domatet e thata nën vaj, kjo është periudha më e mirë për të mbledhur domate. Mjaftojnë pak përbërës dhe në pak minuta do të kemi një pjatë të shijshme. Përgatitja e salcë domate është tepër e thjeshtë, por do pak durim. Step 5. Bashkë me specat ato shpesh ofrojnë salca të mrekullueshme e shumë të shijshme. E shijshme dhe e pasur në përbërës kjo pjatë do të bëjë përvëte të gjithë familjen. -Vendosni për llojin e pastës që do ta përdorni, merrni një tenxhere me ujë, hidhni krip dhe lereni të vloj, pastaj hidhni pastën dhe lereni të ziej- Por, kini kujdes, mos i zieni kurrë makaronat më gjatë se koha e shkruar në qese. Nëse nuk gjeni dot domate të freskëta, pa dyshim që mund të blini prodhime me domate të përpunuara në dyqanet që keni përreth. Makarona me mish toni (Visited 148 times, 2 visits today) Këtë recetë të thjeshtë duhet ta provoni patjetër, pasiqë më të dashurit tuaj vërtetë do të kënaqen me shijen e magjishme të saj. domate (të freskëta)2 gjethe daf,Receta,ditës,Qefull,limon,salcë,domate,makarona,pançetë,kungull,Pjesa,parë Nov 15, 2013 · Makarona me salce te pergatitur (Receta nga Sajmira) 1 pako me makarona spageti ose liguini. Mbasi kanë zjerë makaronat i shpëlani me ujë të ftohtë që të ndalojë procedura e gatimit të 400 gr salce domate 10 gjethe borzilok Krip Djath parmexhano (në se e preferoni) 5 luge gjelle vaje ulliri PËRGATITJA: Hedhim makaronat në një tenxhere me ujë në të cilën kemi hedhur dhe kripën e nevojshme dhe i vemë ato në zjerr për tu zijer. Përbërësit: 3-4 domate 1/2 qepë e kuqe 2 avokado 1/4 filxhan majdanoz të copëtuar 1 thelpi hudhër Pak uthull Kripë Vaj ulliri Piper i zi 1 lugë çaji rigon Përgatitja: Nga: ZONJA KATERINA 5-6 patëllxhanë, 4-5 kokrra domate, 1-2 thelpinj hudhër, 100-150 gr djathë të bardhë, 3-4 lgj vaj ulliri, 1 tufë majdanoz, 1 tufë nenexhik Borzilok të freskët, kripë, piper. Gjysmë luge gjelle për salcën. 2 feta bukë. Feb 02, 2012 · Makarona kaneloni me mish të grirë Kjo pjate e pare eshte padyshim teper e shijshme dhe shume kalorike. Nëse jeni kuriozë për më tepër receta makaronash me salca të ndryshme, mund t’i gjeni këtu. Përgatitja e Qofteve të Shtëpisë me Salcë Domate Përbërësit (Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona) 300-400 gr mish i grirë. Më pas Në vaj të nxehtë fërgohet mielli gjersa të marrë ngjyrë të verdhë. Nese nuk keni perdorni domate normale te prera ne kubike te vegjel por pa lengun e tyre. Me pas shtojme domatet e grira, erezat dhe e leme te zieje per rreth 10-15 min, qe te lidhet gjella. Pasi Lajmet me tag "salce makaronash" nga AgroWeb më 21 Janar, 2020. 2 Hedhim frutat e detit Gatime tradicionale Greke ,Gatime-Byrek, Embëlsira-Kek, Pastrim shtepiak, Diet-Bukuri-Per Shendetin Apr 02, 2015 · Kete salce e hedhim tek makaronat. Enë qeramike Makarona me perime dhe fruta deti Sallate makaronash me patllexhane dhe domate te thata. Përbërësit për 4 persona: 450g makarona të shkurtra. Domatet dhe borziloku i freskët janë kombinimi ideal   Skuqini në një tigan me 2-3 lugë vaj ulliri për 3 minuta, fikeni sobën dhe hidhuni kripë. I perziejme, e ndajme neper pjata dhe nese deshironi mund ti sperkatim edhe me djathe kackavall. Perberesit per 4 persona 400gr makarona te shkurtra 250gr rikota (gjize pa kripe) 400gr salce domatesh 4 luge plot djath kaçkavall dele 250gr domate qershize 2 thelpinje hudher 1 tufe borzilok vaj ulliri kripe piper 1 filxhan salcë (domate, qepë, koriando, hudhër, lëng limoni jeshil, kripë) 1 filxhan djathë Cheddar (i thërrmuar) 2 lugë gjelle salcë kosi (sipas dëshirës) Përgatitja: Nxehim furrën paraprakisht në 190 gradë C. salce makaronash me domate

Stay in Touch

Once a week. No spam. 100% private.